A nagy Gatsby – F. Scott Fitzgerald

Noha témáját és hangulatát tekintve nem az a tipikus “többször elmerülős” történet, Fitzgerald szerzeménye mégis felkerült a legtöbbször újraolvasott könyvek jegyzékébe. Az adatoknak talán köze van ahhoz a tényhez, hogy az amerikai álom széthullását végigkövető olvasmány valódi kultuszregény, és ha nagybetűs amerikai sztorit kellene említeni, minden bizonnyal sokunknak ez a könyv jutna eszébe először.
–
Ne bántsátok a feketerigót! – Harper Lee

Ami a könyvek újbóli olvasását illeti, A ne bántsátok a feketerigót! az egyik legjobb példa, hiszen a tengerentúli iskolákban éveken át kötelező olvasmány volt, így megőrzött valamit a kamaszkor nosztalgikus atmoszférájából. Harper Lee Pulitzer-díjas regényét azonban érdemes felnőtt fejjel is újraértelmezni, hogy az idő előrehaladtával, már érett lelkülettel se feledkezzünk meg az egyenlőség fontosságáról.
–
Harry Potter és a bölcsek köve – J.K. Rowling


Az 1984 egy szatirikus történet, amelyben a felügyelő állam tökéletes alkalmazkodást követel a polgároktól félelemkeltéssel és büntetésekkel. Ennek tükrében kijelenthetjük, nincs olyan kor a történelemben, amelyben ne lenne létjogosultsága az újraolvasásának. Nem titok egyébként, hogy a könyv a bestsellerlistákra is visszatért, melyhez Trump beiktatása is jelentősen hozzájárult – azóta több mint 9%-al megnövekedtek Orwell politikai disztópiájának eladási adatai.
–
A hobbit – J.R.R. Tolkien

Számomra A Hobbit Tolkien legjobb könyve, és biztos vagyok benne, hogy most A Gyűrűk Ura fanatikusok sűrűn pislognak a képernyőre. Ez a könyv hatványozottan szórakoztatóbbra sikerült, amellett, hogy kevésbé grandiózus, mitopoétikus, inkább hajaz egy gyermekkönyvre, tele mókás törpékkel és izgalmas kalandokkal. És persze ott van Zsákos Bilbó is.. (bocsi Frodó).
–
Büszkeség és balítélet – Jane Austen

–
Időcsavar – Madeleine L’Engle

Madeleine L’Engle könyve az amerikai kiadáshoz képest később jelent meg nálunk, ezért sokunk még inkább az első olvasatnál jár. Azon túl, hogy nem csak fantasy, de sci-fi műfajjal is operál, visszaidézi a hatvanas években gyermekként élő korosztályok technikai kütyüktől mentes, fantáziadús mindennapjait. Emellett olyan klasszikus témákhoz nyúl, mint a tudomány, a varázslat és a vallás, mindezt gyermekek számára fogyaszthatóan tálalva.
–
Az emlékek őre – Lois Lowry

Kicsit sem tartom véletlennek, hogy ezen a listán leginkább az ifjúsági klasszikusok remekelnek. Ilyen Az emlékek őre is, mely külföldön kötelező középiskolai olvasmány, és még azok között a tanulók között is népszerűnek számít, akik egyébként nem rajonganak az előírt kiadványokért. A sajátos hangulat, a cselekmény feszültsége és a továbbgondolás lehetősége kivételes újraolvasandó regénnyé teszik a művet.
–
A könyvtolvaj – Markus Zusak

2005-ben jelent meg az ausztrál író regénye, amely egy csapásra bestseller lett az egész világon, és számos díjat bezsebelt. Még film is készült belőle 2013-ban Brian Percival rendezésében. Zusak szerzeménye egy gyerek szemén keresztül láttatja velünk a Hitleri időket, és – bár nem egy vintázs darab – már most beírta magát az irodalomtörténelembe. Megható, elgondolkodtató, felejthetetlen. Abszolút újraolvasós!
–